Kategoriler
BELGESEL BİLİM

Alfred Bernhard Nobel (1833-1896)-Hayat Belgeseli

Ünlü mucit ve sanayici alfred nobel 1833’de, stockholm’de doğdu. babası immanuel nobel, aynı şehirde inşaat işleriyle uğraşan mühendisti. aynı zamanda bir mucit olan babası, bu yeteneği sayesinde iflas ettikten sonra gittiği rusya’da zamanın rus ordusu’na silah temin etmeye başlayarak büyük bir servet edindi. bu zor dönemde, anne andriette evin geçimi için bakkal dükkanı işletiyordu. ürettiği deniz mayınları sayesinde ruslar 1853-1856 yılları arasında ingilizlere karşı pek çok muharebeden zaferle çıktılar.

Bu maddi imkanlar sayesinde alfred nobel zamanın en iyi hocaları tarafından yetiştirildi. alfred, babasının muhalefetine rağmen edebiyata olan ilgisinde ısrar edince, babası onun daha çok bilinçlenmesini sağlamak ve kimya mühendisliği eğitimi alması için zamanın en iyi okullarının bulunduğu ülkelere gönderdi. henüz 17 yaşında olmasına rağmen, rusça, fransızca, ingilizce, almanca ve isveççe bilen genç alfred, iki yıl süren bu eğitim amaçlı dünya seyahati süresince isveç, almanya, fransa ve amerika birleşik devletleri’ni görmüş oldu.

Fransa’dayken, dünya’da en çok sevdiği şehir olan paris’te zamanın meşhur kimyageri profesör pelauze’nin özel laboratuarında çalıştı. orada kendisi gibi genç bir kimyager olan italyan ascanio sobrero ile tanıştı. bu buluşma, tarihi değiştirecek, “nitrogliserin” insanlığın hizmetine sunulacaktı.

Aslında sobrero nitrogliserin’i bir deney esnasında tesadüf eseri elde edeli ve etkilerini gözlemleyeli yaklaşık üç yıl olmuştu. ancak henüz pratik kullanımına ilişkin bir gelişme sağlanamamıştı. alfred nobel, bu icadın önemini hemen kavradı ve çalışmalara başladı.

Nitrogliserin’in o güne kadar kullanılamama nedeni, son derece kararsız bir yapıya sahip oluşuydu. isıya karşı aşırı duyarlı olan madde, onun teknoloji amaçlı neredeyse kullanımını imkansız kılıyordu. alfred nobel’in üzerinde durduğu konu, bu maddenin kararsızlığının nasıl engellenebileceği idi. bu tehlikeli maddenin güvenli biçimde kullanımı ve patlamaların kontrol edilebilmesini sağlamak için çareler aramaya başladı.

O dönemde amerika birleşik devletlerinde bulunan isveç kökenli mühendis john ericsson’u ziyarete gitti. oradaki çalışmaları devam ederken rusya’da işleri büyütmüş olan babası onu kendisine yardım etmesi için çağırınca nitrogliserin üzerine deneyler yapmak için de çok büyük bir fırsat yakalamış oldu. rusya’ya gidince babasına nitrogliserinden bahsetti ve bu maddeyi kullanarak ticari ve teknolojik kullanıma uygun bir patlayıcı elde etmek için ikisi birlikte deneylere başladılar. bu sırada savaş sona erince rus ordusuna malzeme üretmekte olan baba nobel yine iflas etti ve aile tekrar dağıldı. kardeşlerden ikisi rusya’da kaldı ve sonradan petrol endüstrisi alanındaki başarılarıyla zamanın en zenginleri arasında yer aldılar.

Tarihe geçecek olan trajik kazanın kahramanları olan diğer iki kardeş, alfred ve emily ise babalarıyla birlikte stockholm’e döndüler(1863). alfred nobel son derece tehlikeli ve riskli deneylerine devam etti. 1864 yılında, içlerinde kardeşi emily’nin de olduğu çok sayıda insan, bu deneylerin birinde oluşan patlama nedeniyle hayatını kaybedince, kamuoyunda çok büyük bir tepki doğdu ve nitrogliserin içeren deneylerin stockholm şehir sınırları dahilinde yapılması yasaklandı.

Bütün bunlara rağmen nitrogliserin içeren bir patlayıcıyı seri üretebilme hayalinden vazgeçmeyen alfred nobel, malaren gölü’ne taşıdı ve deneylere devam etti. nitrogliserini değişik maddelerle karıştıran nobel, en sonunda bir tür dolgu malzemesi olan silika kullandığında oluşan yumuşak, yani işlenebilir bir maddenin güvenle kullanılabileceğini gördü. maddenin biçimlendirilebilir olması, kayalarda açılan deliklere kolayca yerleştirilebilen silindir biçiminde patlayıcı üretimine de,olanak sağlıyordu. 1867’de bu maddenin patentini “dinamit” adı altında aldı.

Bu aşamadan sonra olaylar çok hızlı gelişti. yine kendi cadı olan bir “patlayıcı kaplama” sayesinde “dinamit”in patlamasını da kontrol altına almış oldu. inşaat ve madencilik alanında çığır açan bu yeni buluş bütün dünyadan rağbet gördü. alfred nobel, kısa süre içinde 20 farklı ülkede kurulmuş 100’e yakın şirketin sahibi uluslar arası üne sahip büyük bir işadamı olmuştu. bir yandan dünyayı geziyor, ancak gittiği hemen her yerde kurduğu laboratuvarlarda icatlarına devam ediyordu. 1896 yılındaki ölümüne kadar alfred nobel’in sahip olduğu patent sayısı 355’ti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.